İlk makalemin bir sorunla alakası olması ne denli ironik, gerçi çok huysuz bir adam olarak tanınırım…

“8 Kasım 2010” tarihinde Kadıköy Avcılar Elektronik Vodafone bayi üzerinden ekranı bozulan HTC Touch Diamond 2 model telefonumu  garanti kapsamında tamiri amacı ile Teleservice Arvato isimli yetkili servise gönderdim. Telefonu alınca Teleservice 3 gün içerisinde Avcılar Elektronik’e geri göndererek, “”HTC’nin bu modelinin servisini biz vermemekteyiz.” diye bir açıklamada bulundular. Benim ricam üzerine Avcılar Elektronik telefonun ithalatçısı “BrightStar”‘ı arayarak durumu bildirdi. Bunun üzerine Teleservice cihazı yeniden almayı kabul etti.Bu periyot bir 15 gün kadar sürdü.

Bu olayın ardından cihaz benim servise verişimden 30 iş günü içerisinde elimde dönmedi, ve TeleService’in websitesindeki takibime göre şubat ayında geri gönderildi. Ben de bu durum karşısında tepkimi göstermek için “Kadıköy Kaymakamlık’ı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti”‘ne başvurdum. “28 Aralık 2010” tarihinde yapmış olduğum şikaet başvurusunun kararı “22 Mart 2011” karar tarihli bir belge ile elime geçen günlerde geçti. Karar haklı olduğumu söylemekteydi. Öncelikle çok sevinmiş olsam da sonra gözüme ilişen şey beni hem bir öfke nöbetine, hem de Türkiye’deki hak ve hukuk mevhumlarının kaybolduğu fikrine itti. Pes dedirten olay ise şuydu:

Ben 15 iş günü içerisinde telefonum servisten gelmediği için hakkım olan “idareten verilmesi gereken telefon” bana verilmediği için yazmış olduğum satırlar hiç edilmişti, daha rezil kısmı ise verdiğim dilekçede şikayetçi olmuş olduğum kurum “TeleService Arvato”, fakat kararnamede bu hanede yer alan kurum ise telefonun satın alınmış olduğu “Zirve Haberleşme Hizmetleri ve Elektronik Pazarlama Tic. A.Ş.”. Belki de hakem heyeti bir aylık geri dönüş süresi olan savunma isteğini bile yanlış firmaya göndermişti. Şimdi bu durumun ardından daha ne kadar beklemeliyim, bir daha mı Hakem Heyeti’ne güvenmeliyim, yoksa iki tarafı da dava mı etmeliyim bilemiyorum. Sonuç’ta ise 5 aydır adam gibi bir mobil telefon sahibi değilim ve E-Posta’larımın takibi için her gün 3.8 kg’lik dizüstü bilgisayarımı yanımda taşımaktayım.

Aklı olan insan bu tip durumlarda direkt ticaret mahkemesine gitsin, en azından okumayı biliyorlar. Tüketici Hakem Heyet’i  hayatınızı çürütebilir. Koskoca Kadıköy Kaymakamlığı’nın ise sadece 2 hat telefonu var ve ulaşmak için bile yıllar geçiyor. Hele TeleService, yarım saat’ten aşağı açılan telefonum hiç olmadı, telefon faturalarımı kim verecek?

Konu ile alakalı belgeler aşağıda bulunuyor. Dileyenler inceleyebilirler.

Benzer Başlıklar:

  • Benzer başlık bulunamadı...